Képalkotás

Képalkotás

A tárgy és a kép

A tárgyakat a szemünkbe jutó fénysugarak segítségével akkor látjuk, ha szemünkbe egy látszólag egy pontból kiinduló, széttartó sugárnyaláb érkezik és ott látjuk, ahonnan a szemünkbe jutó fénysugarak, kiindulni látszanak. Ha a tárgyról (T) kiinduló fénysugarak irányváltoztatás nélkül jutnak a szemünkbe, akkor közvetlenül a tárgyat látjuk. Ha a fénysugarak valamilyen felületen visszaverődtek, közeghatáron megtörtek, vagy optikai eszközön haladtak át a szemünkbe érkezés előtt, akkor a látszólagos kiindulási pontokat, vagyis a tárgynak csak a képét (K) látjuk.

Egy tárgy sok pontból áll. Egy pontból több fénysugár indul ki széttartóan. Ha ezek közül néhány, vagy meghosszabbításuk újra egy pontban találkozik, akkor létrejöhet a pont képe. Minden pontnak létrejöhet a képpontja, s ezek adják a teljes tárgy képét. Ezért általában egy tárgy két szélső pontjának képét szerkesztjük meg, s mindegyikhez legalább két-két sugármenet kell.

A valódi kép

Valódi képről beszélünk, ha a szemünkbe jutó fénysugarak K-ban metszették egymást. Ilyen kép az odahelyezett ernyőn felfogható. Rajzban folytonos nyíllal jelöljük.

A látszólagos kép

Látszólagos képről beszélünk, ha csak a szemünkbe jutó fénysugarak visszafelé történő meghosszabbításai metszik egymást. A virtuális kép az ernyőn nem felfogható fel, hiszen fénysugarak ott valójában nem metszik egymást. Rajzban szaggatott nyíllal jelöljük.

A kép és a tárgy egymáshoz viszonyított helyzete

Ha a kép és a tárgy állása azonos, azonos állású képről beszélünk. Ha a kép és a tárgy állása fordított, fordított állású képről beszélünk. Az azonos állású kép mindig látszólagos, a fordított állású pedig valódi.

A tárgytávolság

Tárgytávolság (t): a tárgy optikai tengelyre eső vetülete és az optikai középpont távolsága. Valódi tárgy esetén pozitív, összetartóan érkező sugarak esetén negatív.

A képtávolság

Képtávolság (k): a kép optikai tengelyre eső vetülete és az optikai középpont távolsága. Valódi kép esetén pozitív, látszólagos kép esetén negatív.

A nagyítás

Nagyítás (N): a képméret (K) és a tárgyméret (T) hányadosa. A nagyítás negatív is lehet, a kép és a tárgy viszonylagos állásától függően.














 

© 2016 Worlds Collide. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el